Kiedy twoje dziecko ma coś do powiedzenia...
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Jak pomoć dziecku mówić?@flikr.com/Chris Parfitt
Dzieci rozumieją to co mówią do nich rodzice na długo przedtem jak same zaczną mówić. Milczą lub wypowiadają dwa, trzy słowa, gdy już rozumieją większość z tego co do nich mówimy. Jak możemy wykorzystać ten potencjał i jak pomóc dziecku mówić?
Dziecko zaczyna się z nami komunikować już wkrótce po porodzie. Uśmiecha się , krzywi, płacze i wierci się. Gdy przekracza trzy miesiące, zaczyna nas słuchać. Odwraca główkę w stronę słyszanych głosów i obserwuje twarze. Siedmiomiesięczne niemowlę wymawia już pierwsze sylaby i reaguje na dźwięk swojego imienia. Nauka mówienia to powolny proces. Przez pierwsze trzy lata maluch przyswaja coraz to nowe wyrazy. Możliwe jest jednak przyspieszenie procesu nauki mowy poprzez codzienne wykonywanie prostych czynności.
Ja pomóc dziecku mówić?
- Zacznijmy od obserwowania swojego dziecka, aby nauczyć się odczytywać sygnały, jakie do nas wysyła.
- Słuchajmy gaworzenia dziecka i powtarzajmy za nim poszczególne dźwięki. Maluchy próbują naśladować dźwięki wydawane przez rodziców.
- Rozmawiajmy dużo z niemowlakiem i pozytywnie reagujmy na wszelkie jego próby nawiązania z nami kontaktu werbalnego. Powtarzając wypowiedziane przez niego sylaby, zachęcamy go do mówienia.
- Mówmy do dziecka pełnymi zdaniami i starajmy się jak najczęściej być narratorami tego co robimy. Komentujmy wszystko co się wokół dzieje. Dziecko błyskawicznie dostrzega kontakt między mową a konkretnymi przedmiotami czy czynnościami.
- Musimy nauczyć się gaworzenia własnego dziecka. Nawet jak nie od razu go zrozumiemy, poświęcajmy mu jak najwięcej czasu.
- Znajdźmy czas na czytanie dziecku książek.
- Mówmy do dziecka poprawnie językowo, gdyż to jak do niego mówimy ma bardzo duży wpływ na rozwój jego mowy i dostarcza prawidłowych wzorców wypowiedzi. Rodzice muszą mówić poprawnie. Nie mogą pozwolić sobie na powtarzanie wytworów językowych dziecka. To przecież nie rodzice mają się uczyć mowy od dziecka, ale dziecko od rodziców.
- Pamiętajmy też o tym, że do dziecka należy mówić powoli i wyraźnie.
- Dostarczajmy bodźców dźwiękowych, śpiewajmy, nućmy piosenki, słuchajmy bajek dźwiękowych i uspokajającej muzyki.
- Obserwujmy dziecko czy reaguje na dźwięki z otoczenia. Ponieważ dobry słuch jest warunkiem rozwoju mowy. Przypatrujmy się, czy malec odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku, reaguje na odgłos dzwonka lub telefonu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do pediatry i poprosić o skierowanie na badanie słuchu.
- W momencie nauki chodzenia zazwyczaj pojawia się zastój w mówieniu dziecka. Przeczekajmy to cierpliwie. Po opanowaniu sztuki chodzenia dziecko znów wraca do pilnej pracy nad mową.
- Opóźniony rozwój sfery ruchowej lub jej zaburzenia, spowalniają rozwój mowy. Jeśli dziecko zaczęło chodzić później niż jego rówieśnicy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również zacznie później niż oni mówić.
- Rozwojowi mowy bardzo sprzyja karmienie piersią. Ssanie piersi przez dziecko to świetne ćwiczenie języka, warg i policzków. Podczas picia mleka matki niemowlę uaktywnia cały narząd artykulacyjny.
- Nie gaśmy w dzieciach chęci do mówienia. To naturalna skłonność każdego malucha. Pozwólmy mu opowiedzieć co przeżyło podczas zabawy lub bajkę, którą obejrzało. Niech podzieli się z nami wrażeniami z przedszkola lub pofantazjuje na temat niedoczytanego przez nas opowiadania.
- Nie każmy dziecku powtarzać wielokrotnie wyrazów, gdy źle wymawia jakąś głoskę. Utrwalamy w ten sposób złą wymowę dziecka. Często to dotyczy głoski „r”. Nie karzmy też dzieci za złe wypowiadanie głosek , gdyż hamujemy ich chęć do mówienia
- Nie zmuszajmy dziecka leworęcznego do pisania prawą ręką w okresie kształtowania się mowy. Zaburza to funkcjonowanie mechanizmu mowy, co w konsekwencji może doprowadzić do jąkania dziecka.
- Jeśli u malucha zauważymy opóźniony rozwój mowy, warto wybrać się do logopedy i pomyśleć o zapisaniu go do przedszkola lub na pomocne zajęcia. Grupa rówieśnicza mobilizuje dziecko do mówienia i stwarza wiele sytuacji rozwijających jego mowę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Cudowny kontakt z dzieckiem>>
Jak zająć dziecko, gdy musimy coś zrobić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
Patrycja Sobolewska
2016.06.16 08:51
moj synek dopiero zaczyna ;)
-
Stokrotka
2016.06.14 22:42
Hahah a potem jak już zacznie to mówi mówi i mówi!